Slider

Recent Tube

Business

Technology

Life & style

Games

Sports

Fashion

» » » » » » » Pripremite vaš dimnjak za sezonu grijanja

U vrijeme kad se cijene energenata mijenjaju iz dana u dan velik broj ljudi se sve više okreće tradicionalnijem načinu grijanja, a to je grijanje na drva, ne bi li barem malo smanjili iznose na računima. Kao i u svemu i kod ovog načina grijanja opreza nikada dosta. Prije nego prva vatra zaiskra u vašem domu obavezno morate provesti određenje sigurnosne mjere jer prema istraživanjima čak 42% kućnih požara je povezano s ne ispravnim pećima i dimnjacima.

Dimnjak, bez obzira da li je od metala ili gline, obložen ili napravljen od cigle ili kamena, mora se pravilno održavati kako bi se sprečilo oštećenje, trovanje ugljen-monoksidom ili čak požar u kući. Unutrašnjost dimnjaka treba provjeriti kako bi se osigurala deblokada (slobodan protok zraka) i prekomjerno nakupljanje čađa. Spoljašnjost treba pregledati zbog pukotina. Proverite da li je klapna otvorena prije nego zapalite vatru.


Udruga za zaštitu od požara preporučuje da se dimnjaci očiste barem jednom godišnje i to prije početka sezone grijanja, kako bi se uklonila nakupljena čađa i ostala prljavaština. Tokom perioda neupotrebe, nije neuobičajeno da se životinje nasele u vaš dimnjak. Ptice, vjeverice,  pčele i ose su najčešći “podstanari” koji se nalaze u dimnjacima, a njihova gnijezda mogu blokirati protok vazduha iz peći. To će otežati započinjanje vatre i što je još važnije, može dovesti do dimljenja u vašem domu umjesto dimnjaku.

Kapa dimnjaka će spriječiti razne životinje da ulaze u dimnjak. Poklopac za dimnjak u kombinaciji s žičanom mrežom pokriva gornji dio dimnjaka i spriječava direktno nakupljanje vode u cijevi dimnjaka kao posljedice kiše. Upadanje ptica, vjeverice i tko zna kakve još vrste životinjau njega. Ukoliko na vašem dimnjaku ne postoji ili je oštećena ovakva vrsta zaštite potrebno ju je zamjeniti.

Nakupljanje kreozota je još jedna važna stvar koju trebate provjeriti. Zapaljenjo drvo, posebno sirovo drvo, rezultira akumulacijom kreozota, supstance poput katrana, unutar dimnjaka. Kreozot je zapaljiv, a prekomerno nakupljanje može dovesti do požara unutar dimnjaka. Naslaga od 0,3 cm ili više povećava rizik od požara dimnjaka i treba je ukloniti.

Provera dimnjaka najbolje se vrši odozdo i sa vrha. Ako vam nije ugodno penjati se na krov da biste pogledali niz dimnjak, trebalo bi da razmislite o zapošljavanju profesionalca. Ako nakon pregleda vašeg dimnjaka utvrdite da je potrebna usluga, onda je najbolje da to ostavite profesionalcu.

Koristite ogledalo ili postavite novine kako biste pogledali niz/uz dimnjak. Koristite jaku baterijsku lampu kako biste bolje osvetlili unutrašnjost. Prilikom ispitivanja potražite blokade, pukotine, oštećenja i kreozot.

Pregledajte spojeve maltera u ciglama ili kamenim dimnjacima. Rupe mogu dozvoliti vodi da uđe, što može dovesti do velikih oštećenja i može dovesti do ulaska ugljen-monoksida u prostorije u kojima stanujete.

Ako otkrijete gnezdo u dimnjaku, možete pokušati da uplašite stvorenja tako što ćete jedan komad papira zapaliti u kaminu. Dim će biti minimalan, ali može biti dovoljan da otjera nepoženog "podstanara". Možda ćete moći da uklonite blokadu pomoću komada lagane PVC cevi. Uverite se da koristite dovoljno dugačak komad koji se neće izgubiti u dimnjaku ako ga ispustite. Pokuštajte da uklonite blokadu jedino ako to možete učiniti na siguran način i ako imate stabilnu poziciju za rad. Čišćenje kreozota bi trebalo prepustiti jedino profesionalacu.


«
Next
Noviji post
»
Previous
This is the last post.

Nema komentara:

Leave a Reply